Gerald Harris attorney at law

SON YAZILAR

Kozaklı Kaplıcaları !

Nevşehir'in kaplıcaları ile ünlü ilçesi Kozaklı, merkeze 85 kilometre mesafede yer almaktadır.

İç Anadolu Bölgesi'nin sağlık turizminde tercih edilen beldelerinden olan Nevşehir Kozaklı, son yıllarda bir hayli gelişme göstermiştir. Geçim kaynağını tarım sektöründen, sağlık sektörüne aktardığını söylemek mümkündür. 1954 yılında birçok belediyenin birleşmesi ile kurulan Nevşehir Kozaklı, Türkmen kökenli birçok vatandaşı barındırmaktadır. Günümüzde birçok yöreden ve kesimden misafirlerini kendine çekmektedir. Nevşehir Kozaklı'da 20'ye yakın kaplıca ve termal oteli bulunmakta olup, genellikle lüks kategoride yer almaktadırlar. Kalabalık grupları ağırlayan Kozaklı termal otelleri, yeni oluşları nedeniyle de oldukça kaliteli ve temiz bir görünüm sergilemektedir. Nevşehir Kozaklı termal otelleri, kış aylarında daha çok talep görmekte olup, soğuk günlerin sıcak evleri gibidir adeta. Daha çok sağlık bulmak için Kozaklı termal otelleri tercih edilmekte olup, aileler için oldukça uygun bir tatil imkanı sunmaktadır. Kozaklı termal otellerinde kullanılan kaplıca sularının romatizma, kireçlenme, kas hastalıkları, sedef ve egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Kış aylarında Kozaklı termal otellerinde dinlenmek isterseniz, rezervasyonunuzu erkenden yaptırmanızda fayda olduğunu belirtelim.

Termal turizmde Kozaklı

Termal turizmde Türkiye'nin önemli merkezlerinden Kozaklı'da, yeni yatırımlarla yatak kapasitesi ilçe nüfusunun iki katına çıktı.

Türkiye'nin önemli Termal turizm merkezlerinden 7 bin 400 nüfuslu Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde, son yıllardaki yatırımlarla tesislerin yataj kapasitesi 14 bine ulaştı. Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şifalı olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmış sıcak su kaynakları sayesinde Termal turizmin vazgeçilmez merkezleri arasında yer alan Kozaklı'da yatak kapasitesinin her geçen yıl arttığını söyledi. Özellikle 3 aylık yaz döneminde otellerin yüzde 100'e yakın doluluk oranıyla hizmet verdiğini vurgulayan Güven, şunları kaydetti: "7 bin 400 nüfusu ilçemizde otellerin yatak kapasitesi 14 bine ulaştı. Kozaklı'daki gelişmeyi gören ve yaptığı yatırımın meyvesini alan turizmciler yeni yatırımlara yönelerek yatak kapasitelerini artırıyor. İlçedeki termal su kaynaklarından faydalanmak için Türkiye'nin değişik bölgelerinden ve yurt dışından çok sayıda kişi Kozaklı'ya geliyor. Gurbetçilerin büyük çoğunluğu daha memleketlerine bile gitmeden Kozaklı'ya geliyor. Kışın da otellerimiz yüzde 60-70 dolulukla hizmet veriyor." Özellikle büyük turist gruplarının kış döneminde Kozaklı'daki otellerde programlar düzenlediğini ifade eden Güven, "Bu da ilçede yaz kış tesislerin hizmet vermesini sağlıyor. Devre mülkler ve hizmete girecek yeni otellerimizle yatak kapasitemiz daha da artacak. Yeni oteller yöre insanına istihdam sağlıyor" diye konuştu. Güven, Kozaklı'ya gelenlerin çok memnun ayrıldığını ve sonraki yıl başkalarını da getirdiklerini anlatarak, bu yoğun talebin yeni otel yatırımlarının yapılmasını sağladığını söyledi. Genellikle yerli turiste hizmet verdiklerini, yabancı turistleri de Termal turizme alıştırabilmek için Ürgüp'te bir firmayla anlaştıklarını belirten Güven, Kapadokya bölgesine gelen yabancı turistlerin bir gün de Kozaklı'da kalmaları için çaba harcadıklarını dile getirdi. Kozaklı A ve C şifalı su grubunda Uluslararası kabul görmüş Alman Kaplıcaları Birliği'nin sınıflamasına göre sodyumlu, kalsiyumlu ve klorlu olan Kozaklı'nın suyunun A ve C grubu şifalı sular grubuna girdiğini dile getiren Güven, "Sıcaklığı 96 dereceyi bulan suyun romatizma, cilt, kadın hastalıkları, ameliyat sonrası yaraların kapanmasında, kemik hastalıklarında, kireçlenmede, damar sertliğinde, mantar hastalıklarında etkili olduğu biliniyor. Bastonla gelip yürüyerek giden çok sayıda hastaya şahit oluyoruz" dedi. İlçedeki Fizik Tedavi Hastanesine Türkiye'nin her yerinden hasta geldiğini ve şu anda taleplere cevap vermekte zorlanıldığını belirten Güven, yaklaşık 500 kişinin tedavi olmak için sırada beklediğini sözlerine ekledi

iletisim:

TEL: +90384 471 3454 - 471 2236
info@ciftcilertermalotel.com